Symulacje biznesowe – wizytówka doradcy

Profesjonalne gry i ćwiczenia biznesowe

Czy automatyzacja pracy ma wpływ na poziom bezrobocia.

Ostatnie miesiące to naprawdę dobra sytuacja na rynku pracy – jak widać podanych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, poziom bezrobocia osiągnął najmniejszy od 1991 roku poziom. W październiku miało wartość około ośmiu procent, a jakieś spadki widoczne były aż w 14 województwach. Sytuacja taka oznacza dla pracodawców, że mogą mieć oni coraz więcej problemów z zatrudnieniem odpowiednich specjalistów.

Na pewno tego typu sytuacja występuje w technologicznych branżach, tam już od kilku lat ludzie są przyzwyczajeni do tego, że stawianie warunków jest po ich stronie. Lecz taka sytuacja pojawia się ostatnio w zupełnie nowych branżach, również w obszarach, w jakich całkiem niedawno jeszcze warunki dyktowały firmy.

Taka sytuacja będzie bardzo korzystna nie tylko dla zatrudnianych pracowników, lecz również dla gospodarki, którą może rozruszać wzrost wynagrodzeń. Dodatkowo coraz większą rolę ogrywają różne benefity, jakimi pracownicy są kuszeni. Zaliczają się do nich na przykład sportowe karty, opiekę zdrowotną czy też pakiet ubezpieczeń dla pracownika i jego rodziny.

Co interesujące, tendencje w naszym kraju są całkowicie inne, niż w innych krajach, gdzie jest obserwowany ciągły wzrost bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja Pracy prognozuje, że już w tym roku ilość osób bez stałej pracy może osiągnąć poziom nawet 200 milionów. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Pomimo tez wielu ludzi, technologiczny rozwój i automatyzacja pracy nie mają dużego wpływu na wysokość bezrobocia. Takie hasła usłyszeć już można od dwustu lat, a cały czas pomimo stosowania ogromnych ilości najróżniejszych urządzeń pracowników nic nie zastąpi. Natomiast rzeczywiście tak jest, że nowoczesne technologie powodują wymieranie niektórych profesji i powstawanie zupełnie nowych.

Liczba nowych zawodów w ostatnim czasie rośnie bardzo dynamicznie, albo bezpośrednio korzystają one z nowoczesnych technologii, albo będą zapewniać jej odpowiednią obsługę. Z takich też powodów coraz bardziej zaczyna być widoczna decentralizacja zatrudnienia i powiększenie elastyczności pracowników, którzy chcąc mieć atrakcyjne zatrudnienie muszą inwestować we własny rozwój i nie obawiać się zmian.

Comments are closed.