Symulacje biznesowe – wizytówka doradcy

Profesjonalne gry i ćwiczenia biznesowe

Jakich pracowników jest największy niedobór na naszym rynku pracy.

<!–more–>W ostatnim czasie właściciele firm mają coraz więcej problemów z zatrudnieniem wykwalifikowanych ludzi do pracy, na dzień dzisiejszy ma taki problem prawie pięćdziesiąt procent firm. Jak można zauważyć, taka sytuacja występuje w wielu gospodarkach, zaś nasz kraj znajduje się znacznie powyżej średniej w tym zestawieniu. Jest to efektem paru przyczyn i z całą pewnością z takich okoliczności są mocno zadowoleni ludzie szukający zatrudnienia.
Problemy z kompletowanie załogi mają firmy z różnych branż, sytuacja tak naprawdę dotyczy wykwalifikowanych kierowców i pracowników fizycznych, ale także inżynierów i specjalistów. Obecnie można już wręcz powiedzieć o kryzysie na całym świecie, ponieważ zakres tego zjawiska zaczął osiągać niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich kilku lat znacząco się pogłębiając.
Wbrew powtarzanym opiniom, stawiającym pośród poszukiwanych profesji specjalistów od informatyki, to statystyki nieco inaczej wyglądają. Co prawda zatrudnienie porządnej osoby do działu IT bez przerwy nie jest proste, to jednak w całościowym zestawieniu zajmują oni dopiero ósmą pozycję. A najtrudniej już od paru lat jest zatrudnić wykwalifikowanych pracowników fizycznych.
Ta pracownicza grupa jednak jest ogromnie szeroka i w jej skład wchodzą liczne zawody. Tak więc poszukiwani są monterzy, mechanicy i elektrycy, dużym wzięciem cieszą się również stolarze, hydraulicy i osoby mające uprawnienia na wózki widłowe. W większości z tych branż bardzo ciężko jest z wyszukaniem zaangażowanej, kompetentnej osoby do pracy.
Kolejną naprawdę mocno poszukiwaną i niełatwą do znalezienia grupą zawodów są kierowcy zawodowi, przede wszystkim autobusów i samochodów ciężarowych, a potem inżynierowie i operatorzy maszyn. Dalsze miejsca przypadają branży usługowej i gastronomicznej – najróżniejsze restauracje oraz hotele także nie mają prosto jeżeli planują znaleźć porządne osoby do pełnienia różnych funkcji.
Uwzględniając obecną sytuację coraz częściej można zobaczyć w sporej ilości branż zwiększającą się rywalizację o pracownika. Firmy które chcą pozyskać nowych proponują coraz korzystniejsze warunki, więc dotychczasowi pracodawcy również są zmuszeni do stosowanych działań, jakimi w pierwszej kolejności są zwiększone pensje.

Comments are closed.