Symulacje biznesowe – wizytówka doradcy

Profesjonalne gry i ćwiczenia biznesowe

W jakiej sytuacji przychodzi pora na to, żeby zmienić zawód.

Na pracowaniu większość osób spędza większość swojego życia, w wielu przypadkach będzie to nawet do kilkunastu na dobę. Dlatego też to, jak się tam czujemy odbija się w dużym stopniu na innych rzeczach, wykorzystaniu wolnego czasu czy relacjach z przyjaciółmi oraz rodziną. Zbyt duży stres i napięcie wpływają bardzo negatywnie również na zdrowie danego pracownika.
W chwili gdy sytuacja staje się zbyt trudna, to być może najwyższy czas pomyśleć o zmianach, czasem trzeba wręcz podjąć takie ryzyko. W pierwszej kolejności należy wiedzieć, czy problemy sprawia szef, u którego ma się zatrudnienie, czy to co wykonuje się w pracy. W pierwszej sytuacji będzie się mówić o toksycznym pracodawcy, i to właśnie u niego nie odpowiadają warunki zatrudnienia, wykonywane obowiązki czy wysokość wypłat.
Jeżeli natomiast ktoś bez względu na panujące warunki, w jakich przychodzi mu pracować nie daje rady cieszyć z wykonywanej pracy, to wówczas ma się do czynienia z toksycznym zawodem. W takich przypadkach przestaje się dostrzegać jakiekolwiek pozytywy, zaczyna brakować jakichkolwiek chęci do rozwijania się i planowania swojej przyszłości zawodowej.
Jeśli chodzi o pierwszy przypadek najczęściej wystarczy znaleźć inną firmę, aby sytuacja wróciła do normy. Przypadek drugi przeważnie się wiąże ze zdobyciem nowego zawodu, co nie oznacza bynajmniej, że trzeba będzie wszystko zacząć od nowa, a umiejętności, które się ma przestają być potrzebne. Bardzo często właśnie wcześniej zdobyte doświadczenia bywają bardzo pomocne w nowym zawodzie.
Obawę części pracowników może budzić czas, którego będzie się potrzebować do pełnej zmiany zawodu. Tu dokładne reguły nie są określone, dużo zależało bowiem będzie od tego, czym się będzie chciało w życiu zajmować. W specjalistycznych zawodach może być nawet niezbędne parę lat do osiągnięcia biegłości, ale w dużej części przypadków wystarczy parę miesięcy.
Istotnym aspektem jest również to, kto może pomóc podczas ustalania swojej zawodowej przyszłości, czy zająć się tym samemu, czy wykorzystać profesjonalną pomoc. Zastanowić się można nad rozmową z profesjonalnym doradcą, niejednokrotnie również w urzędach pracy można otrzymać możliwość konsultacji zawodowych.

Comments are closed.