Symulacje biznesowe – wizytówka doradcy

Profesjonalne gry i ćwiczenia biznesowe

Czy automatyzacja pracy ma duży wpływ na poziom bezrobocia.

Ostatnie kilka miesięcy to naprawdę dobra sytuacja na rynku pracy – widać po danych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy, poziom bezrobocia osiągnął najniższy poziom od 1991 roku. W październiku bieżącego roku wyniosło niewiele ponad 8 procent, a spadki widoczne były w 14 ze wszystkich województw. Taka sytuacja oznacza dla pracodawców, że mogą mieć oni coraz więcej problemów ze znalezieniem odpowiednich ludzi.

Z całą pewnością taka sytuacja jest mocno widoczna w technologicznych branżach, tam już od paru lat pracujący tam ludzie są świadomi tego, że to oni dyktują warunki. Jednak dość podobna sytuacja ma miejsce w ostatnim czasie w coraz to nowych branżach, również w obszarach, w jakich jeszcze całkiem niedawno warunki dyktowały firmy.

Taka sytuacja jest bardzo korzystna nie tylko dla zatrudnianych pracowników, ale także dla gospodarki, którą może rozruszać odpowiedni wzrost wypłat. Oprócz tego coraz większe znaczenie mają różne benefity, jakimi kusi się pracowników. Zaliczają się do nich na przykład karnety do obiektów sportowych, prywatną opiekę zdrowotną czy pakiet ubezpieczeń dla pracowników i ich rodzin.

Co ciekawe, w naszym kraju trendy przedstawiają się zupełnie inaczej, niż w innych krajach, gdzie jest obserwowany regularny wzrost bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja Pracy prognozuje, że w 2017 roku liczba osób bez stałej pracy może sięgnąć poziomu blisko 200 milionów. Głównym powodem tego typu problemów jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Wbrew tezom wielu osób, technologiczny rozwój i coraz większa automatyzacja zbyt mocno nie wpływają na poziom bezrobocia. Hasła tego typu usłyszeć już można od dwustu lat, a cały czas pomimo wymyślenia ogromnej ilości najróżniejszych maszyn pracownicy dalej są niezbędni. Faktem jest natomiast to, że nowoczesne technologie będą powodowały znikanie pewnych zawodów i tworzenie się zupełnie nowych.

Ilość takich nowych zawodów w ostatnich latach bardzo dynamicznie rośnie, albo w bezpośredni sposób one korzystają z technologii, albo zapewniają jej odpowiednią obsługę. Z takich też powodów coraz bardziej zaczyna być widoczna decentralizacja zatrudnienia i większa elastyczność pracowników, którzy chcąc mieć atrakcyjne zajęcie inwestować powinny w swój rozwój i nie bać się zmian.

Comments are closed.